Karkonosze to pasmo górskie położone w południowo-zachodniej Polsce, na Dolnym Śląsku, którego bogactwo przyrody chroni Karkonoski Park Narodowy. Podobnie jak Góry Izerskie, Karkonosze dzielą się na część polską i czeską. Najwyższym szczytem Karkonoszy i całych Sudetów jest Śnieżka, licząca 1603 m n.p.m. Najpopularniejsze miejscowości turystyczne w Karkonoszach to Szklarska Poręba i Karpacz. Obie oferują liczne atrakcje i ciekawostki, a także szeroki wybór noclegów. Szklarska Poręba i Karpacz są doskonałymi bazami wypadowymi do eksploracji górskich szlaków. Szlaki w Karkonoszach są liczne i dobrze oznakowane, z głównym, czerwonym szlakiem prowadzącym granią, który krzyżuje się z wieloma innymi trasami. Warto wybrać się na spacer w stronę formacji skalnych Pielgrzymy i Słonecznik, przechodząc obok kościoła Wang. Innym pięknym celem są Śnieżne Kotły i Hala Szrenicka.
Szukajcie ich w województwie dolnośląskim, kilkanaście kilometrów na południe od Jeleniej Góry. Karkonosze to centralna część Sudetów Zachodnich, rozciągająca się równoleżnikowo na około 40 kilometrów. Na zachodzie oddziela je od Gór Izerskich Przełęcz Szklarska, a na wschodzie kończą się na Przełęczy Lubawskiej, za którą zaczynają się Góry Krucze. Od północy graniczą z Kotliną Jeleniogórską, a od południa z Podgórzem Karkonoskim. Na północnym wschodzie znajduje się Przełęcz Kowarska, za którą skrywają się malownicze Rudawy Janowickie.
Karkonosze mają szerokość od 8 do 20 km, co po obliczeniach daje około 650 km² powierzchni. Niestety, do Polski należy tylko nieco ponad 28% tej powierzchni. Mimo to, góry te są niezwykle atrakcyjne i trudne do oparcia się ich urokowi. Karkonosze składają się z dwóch grzbietów, biegnących na linii wschód-zachód. Główny Grzbiet Karkonoszy rozciąga się od Przełęczy Szklarskiej aż do Przełęczy Okraj, a można go podzielić na Grzbiet Śląski, Grzbiet Czarny i Grzbiet Kowarski. Czeski Grzbiet jest nieco krótszy i biegnie równolegle, ale bardziej na południe od Głównego Grzbietu.
Dodatkowo, Karkonosze urozmaicają południowe grzbiety, znane jako "Krkonošské rozsochy". Cztery z nich odchodzą od Czeskiego Grzbietu (Vilémovská hornatina, Vlčí hřbet, Žalský hřbet i Černohorská hornatina), a jeden od Czarnego Grzbietu, wprost ze Śnieżki (Růžohorská hornatina). Z kolei od Kowarskiego Grzbietu na południe odchodzi Lasocki Grzbiet.
Ochłodzenie w plejstocenie okazało się dla Karkonoszy wielkim błogosławieństwem, ponieważ to właśnie wtedy powstało tu niewielkie, lokalne zlodowacenie górskie, które utworzyło malownicze kotły i kociołki lodowcowe! Po północnej stronie Karkonoszy znajdują się Śnieżne Kotły (Mały i Wielki), Czarny Kocioł Jagniątkowski, Kocioł Wielkiego Stawu, Kocioł Małego Stawu i Kocioł Łomniczki. Po stronie południowej jest także sześć kotłów: Labský důl, Kotelní jámy, Úpská Jáma, Studniční jámy, Modrý důl i Zelený důl.
Najwyższym szczytem tego pasma, które do 1946 roku było również znane jako Góry Olbrzymie, jest Śnieżka, wznosząca się na 1603 metry. Śnieżka jest nie tylko najwyższą górą w Karkonoszach, ale także w całych Sudetach, na Śląsku oraz w Republice Czeskiej. Na Głównym Grzbiecie i Grzbiecie Lasockim można znaleźć słupki graniczne, które wskazują, że właśnie tędy przebiega granica polsko-czeska.
To naprawdę przepiękne góry. Jesteśmy pewni, że kiedy zbliżacie się do karkonoskiej grani, na Waszych twarzach mimowolnie pojawia się uśmiech. Jednak tym, co najbardziej przyciąga w Karkonosze, są fantazyjne i malownicze formy skalne, nazywane tutaj po prostu skałkami. Można doliczyć się tutaj ponad 150 grup skalnych oraz pojedynczych skałek. Niektóre z nich, jak na przykład Pielgrzymy, imponują swoją wysokością, która sięga nawet 25 metrów. Ze względu na ich niezwykłe kształty, powstało wiele legend i opowieści, często związanych z Duchem Gór, czyli Karkonoszem. Przykładem mogą być Trzy Świnki, Słonecznik, Kukułcze Skały, Szwedzkie Skały, Kotki, Końskie Łby i wiele innych.
Jeśli planujecie pobyt w Karkonoszach, najdogodniejszym wyborem na nocleg są Szklarska Poręba lub Karpacz. Obie miejscowości oferują szeroki wybór hoteli, pensjonatów oraz kwater prywatnych, a także mają dogodne połączenia z Jelenią Górą. W tej kwestii Szklarska Poręba ma lekką przewagę, ponieważ do miasta można dotrzeć także pociągiem. Choć Karpacz i Szklarska Poręba są oddalone od siebie zaledwie o 15 km w linii prostej, podróż samochodem między nimi zajmuje około 40 minut. Warto więc wcześniej zastanowić się, które miejsca chcecie odwiedzić, aby odpowiednio wybrać miejsce na nocleg.
Obie lokalizacje są warte polecenia, każda z nich ma swoje unikalne atrakcje i dostęp do interesujących szlaków w Karkonoszach. Szklarska Poręba może pochwalić się malowniczymi Górami Izerskimi, Wodospadem Kamieńczyka, Szrenicą oraz Śnieżnymi Kotłami. Dodatkowym atutem jest bliskość granicy z Czechami w Jakuszycach, skąd niedaleko do Harrachova. Z kolei Karpacz przyciąga turystów Śnieżką, Kościołem Wang, Samotnią, Pielgrzymami oraz bliskością przepięknych Rudaw Janowickich.
Aby ochronić to, co piękne, w dniu 16.01.1959 utworzono po polskiej stronie Karkonoski Park Narodowy. Czesi nie kazali na siebie długo czekać, ponieważ już cztery lata później powstał ich Krkonošský Národní Park. Oba obszary w roku 1992 zostały wcielone do Światowej Sieci rezerwatów biosfery UNESCO Karkonosze/Krkonoše (tutaj transgraniczny projekt).
Dystans 1.9 km
Szacowany czas 0:43 h
Suma podejść 135 m
Suma zejść 17 m
RegionKarkonosze
Najwyższy punkt
Wodospad Kamieńczyka, 830 m n.p.m.
Jest to najwyższy wodospad w polskich Sudetach, który znajduje się na szlaku prowadzącym ze Szklarskiej Poręby w kierunku Szrenicy i głównego grzbietu Karkonoszy. Woda potoku Kamieńczyk spada z imponującej wysokości 27 metrów, wpadając w głębiny Wąwozu Kamieńczyka. Wodospad można podziwiać na dwa sposoby. Jednym z nich jest zejście po metalowych schodach do wąwozu, gdzie można z bliska poczuć orzeźwiającą mgiełkę wody. Wejście jest płatne i możliwe tylko w określonych godzinach. Każdy odwiedzający otrzymuje kask, który umożliwia bezpieczne odkrywanie tego tajemniczego, skalnego wąwozu. Alternatywnie, można podziwiać Wodospad Kamieńczyka z góry, z platformy znajdującej się tuż obok Schroniska Kamieńczyka, skąd widać, że woda opada aż trzema kaskadami.
Trasy są tylko propozycją i zostały zaplanowane poprzez serwis mapy-turystyczne.pl.
Dystans 0.5 km
Szacowany czas 0:09 h
Suma podejść 48 m
Suma zejść 11 m
RegionGóry Izerskie, Karkonosze
Szklarska Poręba jest szczęśliwie otoczona pięknymi wodospadami. Wodospad Szklarki, drugi pod względem wysokości w polskich Sudetach, znajduje się tuż przy drodze łączącej Szklarską Porębę z Jelenią Górą. Choć skromniejszy od Wodospadu Kamieńczyka, mierzy zaledwie 13,3 metra, to w opinii wielu osób jest niezwykle romantyczny. Dojście do wodospadu zajmuje około 15 minut, prowadzi wygodną, szeroką ścieżką, na której bez problemu poradzą sobie wózki dziecięce.
Najpierw dotrzecie do niewielkiego schroniska Kochanówka, przy którym znajduje się mała platforma widokowa. Jest ona dość kameralna, więc może być konieczne chwilowe poczekanie, aby zrobić zdjęcie na tle wodospadu. Warto jednak podejść nieco wyżej, zaledwie dwie minuty, aby spojrzeć na Potok i Wodospad Szklarki z innej perspektywy. Tam napotkacie już kamienne schodki.
Trasy są tylko propozycją i zostały zaplanowane poprzez serwis mapy-turystyczne.pl.
Dystans 0.4 km
Szacowany czas 0:10 h
Suma podejść 45 m
Suma zejś ć 0 m
RegionKarkonosze
Najwyższy punkt Wodospad Podgórnej, 573 m
Wodospad Podgórnej
Choć najmniej znany spośród trzech karkonoskich wodospadów, Wodospad Podgórnej zdecydowanie zasługuje na uwagę. Potok Podgórnej spływa przez skalny próg, tworząc 10-metrową kaskadę, którą otaczają milczące, 15-metrowe granitowe urwiska, świadkowie dawnych czasów. Dojazd na parking prowadzi przez wyjątkowo wąską drogę, ale gdy już tam dotrzecie, do wodospadu pozostanie Wam jedynie krótki, 10-minutowy spacer wzdłuż zielonych szlaków.
Dawniej, tuż poniżej wodospadu, znajdowała się gospoda. Dziś w tym miejscu znajdziecie stoliki z ławeczkami oraz mostek, który prowadzi wprost nad Potok Podgórnej i sam Wodospad. Miejsce to jest popularne zarówno wśród turystów, jak i miłośników zimowych kąpieli. Warto wspiąć się jeszcze wyżej za wodospad, podążając za ścieżką, aby zobaczyć miejsce z innej perspektywy. W 2007 roku pojawił się projekt budowy niewielkiej elektrowni i zapory w tym miejscu, ale na szczęście nigdy go nie zrealizowano.
Trasy są tylko propozycją i zostały zaplanowane poprzez serwis mapy-turystyczne.pl.
Dystans 3.1 km
Szacowany czas 1:08 h
Suma podejść 253 m
Suma zejść 246 m
RegionKarkonosze
Najwyższy punkt Zamek Chojnik, 624 m n.p.m.
Punkty GOT6 GOT Szczegóły
Karkonoskie Szczyty i Skałki - Zamek Chojnik
Nie bez powodu Zamek Chojnik jest jednym z najczęściej odwiedzanych zamków na Dolnym Śląsku. Ta malownicza warownia usytuowana jest na szczycie góry Chojnik w Karkonoszach, niedaleko Sobieszowa, dzielnicy Jeleniej Góry. Aby dotrzeć na zamek, trzeba pokonać niemal godzinną trasę, która może wymagać trochę wysiłku. Szczególnie polecamy przejście przez Zbójeckie Skały, gdzie odważni mogą spróbować przejścia przez skalny korytarz.
Zamek, który został wzniesiony w połowie XIV wieku, oferuje niepowtarzalne widoki z baszty, skąd rozciąga się przepiękna panorama na okolicę. Powrót z zamku może być równie fascynujący, jak wspinaczka. Zalecamy zejście żółtym szlakiem na Przełęcz Żarską, a następnie spacer zielonym szlakiem przez rozległe Głazowisko.
Trasy są tylko propozycją i zostały zaplanowane poprzez serwis mapy-turystyczne.pl.
Dystans 5.6 km
Szacowany czas 2:31 h
Suma podejść 613 m
Suma zejść 42 m
Region Karkonosze
Najwyższy punkt Graniczna Łąka, 1313 m n.p.m.
Punkty GOT 12 GOT Szczegóły
To idealna trasa dla tych, którzy po wizycie przy Wodospadzie Kamieńczyka mają ochotę na dłuższy górski spacer. Kontynuując wędrówkę za czerwonymi znakami, dotrzecie na Szrenicę oraz karkonoską grań. Szlak prowadzi dalej, wspinając się drogą dojazdową do schroniska na Hali Szrenickiej. Po około godzinie marszu znajdziecie się na wysokogórskiej łące torfowej, położonej po obu stronach grzbietu, gdzie zlokalizowane jest schronisko. Miejsce to zazwyczaj tętni życiem, jednak to dopiero początek wrażeń.
Zaledwie pół godziny dalej czeka na Was Schronisko Szrenica oraz formacja skalna Trzy Świnki, położona na południowych zboczach Szrenicy, przy początkowym odcinku Drogi Przyjaźni Polsko-Czeskiej. Te granitowe skałki, sięgające około 8 metrów wysokości, owiane są legendą o Duchu Gór. Dodatkowo, nieco poniżej Schroniska Szrenica, znajduje się końcowa stacja wyciągu, co daje możliwość skrócenia sobie podejścia.
Trasy są tylko propozycją i zostały zaplanowane poprzez serwis mapy-turystyczne.pl.
Dystans 28 km
Szacowany czas 8:55 h
Suma podejść 1100 m
Suma zejść 1246 m
Region Karkonosze
Czerwony szlak turystyczny Hala Szrenicka – Przełęcz Okraj
To bez wątpienia stanie się jedną z waszych ulubionych tras w Karkonoszach. Droga Przyjaźni rozpoczyna się na Szrenicy, a następnie prowadzi przez główny grzbiet Karkonoszy, przemieszczając się raz po polskiej, raz po czeskiej stronie granicy. Szlak, oznaczony na czerwono, ma łączną długość 27,7 km i oferuje wspaniałe widoki oraz mnóstwo atrakcji na całej trasie.
Droga Przyjaźni została otwarta 16 czerwca 1961 roku na mocy polsko-czechosłowackiej konwencji turystycznej. Dzięki niej polscy turyści mogli swobodnie wędrować po czeskich Karkonoszach, a Czesi zyskali dostęp do zachodniej części ziemi kłodzkiej, Jeziora Otmuchowskiego oraz polskich Karkonoszy. Mimo obowiązujących ograniczeń, szlak stał się miejscem nieformalnych spotkań opozycji z obu krajów. To właśnie tutaj Jacek Kuroń spotkał się po raz pierwszy z Václavem Havlem.
W okresie stanu wojennego Droga Przyjaźni została zamknięta, a dostęp na Śnieżkę był możliwy tylko z przewodnikiem, którego wcześniej musiały zaakceptować lokalne władze. Obecnie trasa jest otwarta i stanowi popularny cel wycieczek, zachwycając pięknem karkonoskiej przyrody i bogatą historią.
Trasy są tylko propozycją i zostały zaplanowane poprzez serwis mapy-turystyczne.pl.
Dystans 14.2 km
Szacowany czas 4:18 h
Suma podejść 376 m
Suma zejść 974 m
Region Karkonosze
Najwyższy punkt Śnieżne Kotły, 1490 m n.p.m.
Punkty GOT 16 GOT Szczegóły
Śnieżne Kotły
Jedna z najpiękniejszych klasycznych tras w Karkonoszach. Trasę można rozpocząć w Szklarskiej Porębie, Jagniątkowie, Michałowicach lub bezpośrednio spod Wodospadu Szklarki. Dużym ułatwieniem będzie skorzystanie z kolejki krzesełkowej na karkonoską grań, pod Schronisko Szrenica. Oszczędzi to sporo czasu i energii na trudnym podejściu. Z wyciągu do Trzech Świnek dotrzecie w zaledwie 15 minut, a potem trasa wiedzie wygodnym i niezwykle malowniczym odcinkiem graniowym. Przez około 1,5 godziny będziecie wędrować Drogą Przyjaźni Polsko-Czeskiej, ciesząc się wspaniałymi widokami. Charakterystyczny budynek, który zobaczycie, to RTON Śnieżne Kotły (Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy Śnieżne Kotły). Wieża ma 24 m wysokości. Wcześniej znajdowało się tam Schronisko „Nad Śnieżnymi Kotłami”, założone w 1897 roku. Śnieżne Kotły to dwa cyrki lodowcowe: Mały Śnieżny Kocioł na zachodzie i Wielki Śnieżny Kocioł na wschodzie. W dole widać Śnieżne Stawiki. Pamiętajcie, że zielony szlak zimą i wiosną bywa zamknięty.
Trasa z: Trzy Świnki przez: Śnieżne Kotły, Rozdroże pod Wielkim Szyszakiem, Schronisko Pod Łabskim Szczytem
Trasy są tylko propozycją i zostały zaplanowane poprzez serwis mapy-turystyczne.pl.
Dystans 4.3 km
Szacowany czas 1:57 h
Suma podejść 537 m
Suma zejść 0 m
Region Karkonosze
Najwyższy punkt 1419 m n.p.m.
Punkty GOT 10 GOT Szczegóły
Przenieśmy się teraz w okolice Karpacza, w pobliże urokliwej Świątyni Wang. Stąd zaczyna się stosunkowo łatwy szlak, który prowadzi do malowniczej formacji granitowej znanej jako Pielgrzymy. Składa się ona z trzech imponujących grup skalnych oraz kilku mniejszych, tworząc fascynujący krajobraz, który warto dokładnie zbadać. To miejsce zachwyca swoim niepowtarzalnym urokiem.
Ale to nie koniec atrakcji na tej trasie. Kolejne niespełna trzy kwadranse marszu prowadzą na grań, gdzie spotkacie się z kolejną niezwykłą formacją skalną – Słonecznikiem. Nazwa ta pochodzi od tego, że dla mieszkańców Podgórzyna, Przesieki i Borowic, Słońce zawisało nad nią w samo południe. Według legend, właśnie tutaj miała znajdować się siedziba Ducha Gór. Co więcej, jeden z fragmentów skały przypomina ludzką sylwetkę, co stało się inspiracją do wielu opowieści i legend.
Trasy są tylko propozycją i zostały zaplanowane poprzez serwis mapy-turystyczne.pl.
Dystans 4.8 km
Szacowany czas 1:48 h
Suma podejść 402 m
Suma zejść 20 m
Region Karkonosze
Najwyższy punkt Schronisko
PTTK Strzecha Akademicka, 1266 m n.p.m.
Punkty GOT 9 GOT Szczegóły
Schronisko Samotnia oraz Strzecha Akademicka
Schronisko Samotnia, ze względu na swoją historię, lokalizację i niezwykły klimat, często staje się celem wędrówek. Dla wielu turystów odwiedzających Karkonosze, wycieczka do tego miejsca jest wręcz obowiązkowa. Do Samotni można dotrzeć stosunkowo łatwo, zaczynając spacer od Świątyni Wang, co pozwala połączyć tę trasę z wcześniejszą wycieczką na Pielgrzymy, tworząc malowniczą pętlę. Schronisko Samotnia i Strzechę Akademicką dzieli zaledwie 15 minut marszu, co czyni tę trasę jeszcze bardziej atrakcyjną. Gorąco polecamy odwiedzenie tych miejsc, gdyż ich urok jest naprawdę wyjątkowy.
Trasy są tylko propozycją i zostały zaplanowane poprzez serwis mapy-turystyczne.pl.
Wodospad Kamieńczyka znajduje się w Karkonoskim Parku Narodowym
Wymagana opłata: bilet wstępu do KPN + bilet wstępu pod wodospad
Trasa (z wyjątkiem Wąwozu Kamieńczyka) dostępna dla psów
Wodospad Kamieńczyka, położony niedaleko Szklarskiej Poręby, jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Karkonoszach. Woda spada tu z wysokości 27 metrów, tworząc widowiskowy spektakl. Można zwiedzać go z dolnego punktu widokowego, schodząc po metalowych schodach w wąwozie, lub z górnego punktu przy Schronisku Kamieńczyk, który jest bezpłatny. Trasa ze Szklarskiej Poręby jest krótka i zajmuje około 2 godzin, ale w sezonie warto uwzględnić możliwe kolejki. Warto odwiedzić Wodospad Kamieńczyka choć raz w życiu.
Parkingi w drodze pod Wodospad Kamieńczyka
Przed wyruszeniem na szlak do Wodospadu Kamieńczyka warto zastanowić się, gdzie zaparkować w Szklarskiej Porębie. Bezpłatne miejsca są trudne do znalezienia, a parkingi są dość kosztowne.
Opcje parkowania:
Przy czarnym szlaku ze Szklarskiej Poręby: W okolicach Karkonoskiego Centrum Edukacji Ekologicznej oraz Ski Areny Szrenica znajdują się miejskie parkingi (opłata w automatach lub aplikacjach) i prywatne parkingi. Płatność można ustawić na czas, który planujecie wykorzystać, dzięki funkcji START/STOP w aplikacjach.
Przy Szosie Czeskiej: Ten parking, położony przy drodze prowadzącej do Jakuszyc i Czech, jest popularny wśród turystów. Można tu zostawić samochód na 2 godziny – wystarczająco na spacer do wodospadu i z powrotem.
Jeśli planujecie dłuższy spacer, np. na Szrenicę, lepiej skorzystać z parkingu w centrum Szklarskiej Poręby, co ułatwi Wam zaplanowanie całej wycieczki. Wodospad Kamieńczyka to popularna atrakcja, więc warto wybrać się na szlak wcześnie rano lub późnym popołudniem, aby uniknąć tłumów.
Wąwóz oraz Wodospad Kamieńczyka
Wodospad Kamieńczyka można podziwiać z dwóch miejsc: z Wąwozu Kamieńczyka (wersja płatna) oraz z platformy widokowej na czerwonym szlaku, przy Schronisku Kamieńczyk (bezpłatnie). Zdecydowanie warto zobaczyć wodospad z obu perspektyw. Z góry lepiej widać jego imponującą wysokość, gdy woda spada trzema kaskadami z 27 metrów wprost do pięciometrowego kotła eworsyjnego. Natomiast z poziomu wąwozu można poczuć orzeźwiającą bryzę i magię pionowych ścian otaczających wodospad.
Zejścia do Wodospadu Kamieńczyka nie da się przegapić. Od czerwonego szlaku odbija krótka ścieżka, prowadząca do kasy (są wcześniej umieszczone kierunkowskazy, więc łatwo tam trafić). Po zakupie biletów dostaniecie kaski ochronne, co jest konieczne ze względu na erozję skał. Zejście do wąwozu prowadzi po stromych i wąskich metalowych schodach, które mogą być śliskie, więc należy zachować ostrożność.
Sam Wąwóz Kamieńczyka robi duże wrażenie – jest mroczny, z potokiem huczącym pod stopami, a zielone mchy na skałach dodają mu uroku. W najwęższym miejscu ma tylko 3 metry szerokości, a jego ściany wznoszą się na 35 metrów. To piękne wprowadzenie do Wodospadu Kamieńczyka, którego grzmot spadającej wody słychać już z daleka.
Wodospad Kamieńczyka, mający 27 metrów wysokości, jest najwyższym wodospadem po polskiej stronie Karkonoszy. Jego wody spadają trzema kaskadami, a za środkową kryje się niewielka grota, Złota Jama, wykuwana przez Walończyków w poszukiwaniu ametystów i kamieni szlachetnych. Zimą wodospad zamarza, tworząc efektowne lodospady. Udostępniony do zwiedzania w 1890 roku, szybko stał się jedną z głównych atrakcji Szklarskiej Poręby. To właśnie tutaj kręcono sceny do "Opowieści z Narni". Powrót odbywa się tą samą drogą, przez schody. Jeśli przy kasach skręcicie w lewo, szybko wrócicie na czerwony szlak przy Schronisku Kamieńczyk.
Karkonoska legenda o Kamieńczyku i rusałce Łabudce
Według dawnych podań, po karkonoskich ścieżkach w poszukiwaniu cennych kamieni wędrował Kamieńczyk Bronisz. Chciał je zdobyć, by pomóc chorej matce. Jednak w trakcie wędrówek po górach znalazł coś więcej – miłość do rusałki Łabudki. Ofiarowała mu drogocenny skarb i obiecała czekać, aż powróci po sprzedaży kamieni. Czas mijał, ale Kamieńczyk nie wracał. Zaniepokojona Łabudka wyruszyła na poszukiwania. Niestety, schodząc z Łabskiego Szczytu, ujrzała ciało Kamieńczyka, który spadł w przepaść. Jeden nieostrożny krok doprowadził do kolejnej tragedii – rusałka również upadła śmiertelnie, spoczywając obok ukochanego. Dziś kaskady Wodospadu Kamieńczyk to łzy siedmiu rusałek, które opłakują swoją siostrę. Przestrzegały ją przed miłością do śmiertelnika, ale uczucie było silniejsze niż rozsądek.
Zamek Chojnik znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, gdzie obowiązują opłaty za wstęp zarówno do KPN, jak i na sam zamek. Cała wycieczka zajmuje około 2 godziny, a na zamek można wejść z psem.
Malownicza warownia, położona na szczycie skalistego wzgórza Chojnik, znajduje się niedaleko Jeleniej Góry. Według legend, spacerowała tu kiedyś piękna, lecz okrutna księżniczka Kunegunda. Zamek Chojnik jest jednym z najwyżej położonych zamków w Polsce, oferując z baszty wspaniałą panoramę okolicy. Przy odrobinie szczęścia, na dziedzińcu można zobaczyć rycerskie turnieje. Zamek, wznoszący się nad jeleniogórską dzielnicą Sobieszów, to doskonały pomysł na wycieczkę z dziećmi. Podczas spaceru można przejść przez jaskinię Dziurawy Kamień, wspiąć się na mury zamkowe oraz zobaczyć Głazowisko z odciśniętymi w skale pośladkami Kunegundy.
Zamek Chojnik znajduje się w jeleniogórskiej dzielnicy Sobieszów, w województwie dolnośląskim. Z centrum Jeleniej Góry to około 15 minut jazdy. Można dotrzeć tu zarówno koleją (stacja Jelenia Góra Sobieszów jest oddalona o 800 metrów od węzła szlaków turystycznych), jak i autobusami miejskimi, które zatrzymują się przy Centrum Przyrodniczo-Edukacyjnym KPN – Pałac Sobieszów. To idealne miejsce na krótki przystanek przed wizytą na Zamku Chojnik. Przez Sobieszów przebiega najkrótsza trasa między Szklarską Porębą a Karpaczem.
Samochód można zostawić na jednym z kilku parkingów w okolicy szlaków prowadzących do Chojnika. Najbliższy z nich znajduje się przy ulicy Tytusa Chałubińskiego, około 100 metrów od kasy KPN. Większy parking znajdziemy przy Transgranicznym Centrum Turystyki Aktywnej na ulicy Bronisława Czecha.
Czas wejścia zależy od wybranego szlaku, ale na dojście do Zamku Chojnik warto zaplanować około 45 minut. Czerwony szlak z Sobieszowa jest stosunkowo łagodny (choć trudny do przejścia z wózkiem). Czarny szlak jest nieco bardziej wymagający, ale każdy sprawny turysta powinien sobie poradzić. Wejście na Zamek Chojnik nie jest trudne, choć wymaga pewnego wysiłku. Warto także rozważyć inne trasy w Karkonoszach.
Alternatywą dla szlaków z Sobieszowa są wschodnie warianty. Wybierając żółty szlak, można zaparkować na Srebrnym Widoku, a następnie leśną ścieżką, po 10 minutach, dojść do żółtego szlaku. Jest to najszybsza trasa na Zamek Chojnik, zajmująca około 40 minut.
Aby w pełni wykorzystać wycieczkę na Zamek Chojnik i uniknąć powrotu tą samą drogą, polecamy wędrówkę czarnym szlakiem w górę, zwiedzanie zamku, a następnie powrót przez Przełęcz Żarską. Taka trasa tworzy przyjemną pętlę, oferując widoki na najpiękniejsze miejsca. Po drodze przejdziemy przez Zbójeckie Skały, zatrzymamy się na ukrytym punkcie widokowym na Zamek Chojnik i odwiedzimy źródełko Kunegundy. W drogę!
Wędrówkę rozpoczynamy w Sobieszowie przy kasach Karkonoskiego Parku Narodowego. Warto pamiętać, że bilety zakupione tutaj nie obejmują wejścia na sam zamek, więc pod jego murami musimy zakupić dodatkowy bilet. Z Sobieszowa na zamek prowadzą dwa szlaki: czarny i czerwony, które rozdzielają się 200 metrów za kasą, na rozwidleniu Płaski Kamień. Wybieramy czarny szlak w lewo, natomiast czerwony, którym wrócimy, odbija w prawo. Czerwony szlak jest łatwiejszy, ale mniej interesujący, gdyż prowadzi wybrukowaną drogą aż do zamkowych murów.
Podążając czarnym szlakiem, dotrzemy do jaskini Dziurawy Kamień, najdłuższej szczelinowej jaskini w Karkonoszach. Możemy ją obejść, podążając dalej szlakiem, lub wejść do środka przez duży otwór, prowadzący do wąskiego, 20-metrowego korytarza, który kończy się 3-metrowym pionowym kominem. Wspinaczka jest łatwa, ale wymaga ostrożności. Ci, którzy wolą omijać takie atrakcje, mogą kontynuować marsz czarnym szlakiem, który prowadzi tuż obok wyjścia z jaskini.
Niedługo potem, przy charakterystycznym Skalnym Grzybie, dołączymy do czerwonego szlaku, którym będziemy kontynuować wspinaczkę. Po około 45 minutach powinniśmy dotrzeć do bram Zamku Chojnik.
Aby urozmaicić wycieczkę na Zamek Chojnik i uniknąć powrotu tą samą drogą, polecamy wejście czarnym szlakiem, zwiedzanie zamku, a następnie powrót przez Przełęcz Żarską. Taka trasa tworzy malowniczą pętlę z widokami na najpiękniejsze miejsca. Po drodze zobaczymy Zbójeckie Skały, ukryty punkt widokowy i źródełko Kunegundy.
Wędrówkę zaczynamy w Sobieszowie przy kasach KPN. Bilety tutaj nie obejmują wejścia na zamek, więc na miejscu trzeba będzie kupić dodatkowy bilet. Z Sobieszowa na zamek prowadzą dwa szlaki: czarny i czerwony. Wybieramy czarny, a wrócimy czerwonym. Czerwony szlak jest łatwiejszy, ale mniej interesujący, bo wybrukowany.
Podążając czarnym szlakiem, mijamy jaskinię Dziurawy Kamień – najdłuższą szczelinową jaskinię w Karkonoszach. Można ją obejść lub wejść do środka, pokonując 20-metrowy korytarz kończący się pionowym kominem. Dalej, przy Skalnym Grzybie, dołączymy do czerwonego szlaku, którym po około 45 minutach dotrzemy do zamku.
Na teren zamku wejdziemy przez bramę, za którą znajduje się kasa biletowa. Po szybkim zakupie biletu możemy zwiedzać właściwą część warowni. Zamek Chojnik w sezonie jest otwarty od 10:00 do 17:00, a jesienią i zimą od 10:00 do 16:00. Bilety dostępne są maksymalnie do pół godziny przed zamknięciem. Na terenie zamku znajduje się także gospoda oraz niewielkie schronisko, gdzie można przenocować.
Zamek Chojnik składa się z dolnej części połączonej z fortyfikacjami, średniej oraz górnej. Na głównym dziedzińcu słychać średniowieczną muzykę i opowieści o zamkowych legendach. Głównymi atrakcjami są pręgierz oraz wysoka baszta, z której rozciąga się wspaniały widok na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską. Warto jednak uważać przy schodzeniu, gdyż w zamkowej wieży strop jest niski, co może być niebezpieczne nawet dla osób o średnim wzroście.
Po zdobyciu wieży warto przespacerować się wzdłuż wewnętrznych murów obronnych Zamku Chojnik, a następnie zrelaksować się przy drugim śniadaniu, wsłuchując się w opowieści o zamku. Dla ciekawskich warto dodać, że od 1991 roku na Zamku Chojnik odbywa się Rycerski Turniej Kuszniczy „O Złoty Bełt Chojnika”. Organizatorem turnieju jest Stowarzyszenie Bractwa Rycerskiego Zamku Chojnik, które ma swoją siedzibę na zamku.
Zamek Chojnik został zbudowany w XIV wieku z inicjatywy księcia Bolka II, piastowskiego władcy księstwa świdnicko-jaworskiego. Książę szybko dostrzegł strategiczne położenie zamku, usytuowanego na skalistym wzgórzu, które od południowo-wschodniej strony opada w 150-metrowe urwisko w stronę Piekielnej Doliny. Zamek pełnił funkcję granicznej fortyfikacji księstwa. Początkowo drewniana konstrukcja została szybko zastąpiona murowanymi umocnieniami, co uczyniło warownię trudną do zdobycia, mimo jej niewielkich rozmiarów.
Zamek Chojnik szybko przeszedł w ręce zamożnego niemieckiego rodu Schaffgotschów, który władał nim aż do 1675 roku. Wówczas nad Karkonoszami przeszła burza, która uderzyła w zamek piorunem, wywołując pożar i skazując twierdzę na ruiny. Po tym wydarzeniu Schaffgotschowie przenieśli swoją siedzibę do pobliskich Cieplic. Nazwa zamku, pochodząca prawdopodobnie z języka niemieckiego, oznacza „górę porośniętą choinami”.
Legenda o księżniczce Kunegundzie
Dawno, dawno temu, na Zamku Chojnik mieszkała piękna księżniczka Kunegunda. Zgodziła się oddać rękę tylko temu śmiałkowi, który konno i w pełnej zbroi objedzie zamkowe mury. Co było wielce ryzykowną sprawą, ponieważ warownia została wzniesiona nad urwiskiem. Niestety wielu dostojnych rycerzy zakończyło żywot, spadając z muru w stronę Piekielnej Doliny. Jednak pewnego dnia przybył na Zamek Chojnik zuch, który podołał zadaniu. Jednakże na końcu wzgardził ręką księżniczki, mówiąc że nie uczynił tego dla niej, a dla tych wszystkich młodych rycerzy, którzy stracili życie dla dziewczęcej zachcianki. Kunegunda nie mogąc znieść upokorzenia, rzuciła się z urwiska. Wieść niesie, że spadając, odbiła swoje pośladki na skale. Natomiast w księżycową noc, po murach Zamku Chojnik błąka się duch jednego z poległych rycerzy.
Powrót z Zamku Chojnik przez Przełęcz Żarską
Aby uniknąć powrotu tą samą drogą, warto wrócić przez Przełęcz Żarską i malownicze Głazowisko. Z Zamku Chojnik schodzimy żółtym szlakiem, potem zielonym, a na końcu czerwonym. Całe zejście zajmie około 20 minut.
Od wschodniej strony zamku, 100 metrów od warowni, znajduje się punkt widokowy Piekielny Kamień, z którego rozciąga się piękny widok na zamek, Górę Żar i Karkonosze. Po krótkim odpoczynku schodzimy żółtym szlakiem po kamiennych schodach do Przełęczy Żarskiej. Następnie, odbijamy na zielony szlak i kierujemy się w prawo przez urokliwe Głazowisko, gdzie można poszukać odcisku pośladków księżniczki Kunegundy, która według legendy rzuciła się z urwiska. W drodze minimy Źródełko Kunegundy, a do kasy Karkonoskiego Parku Narodowego pozostało nam już tylko 10 minut.
Śnieżka – Najwyższy Szczyt Karkonoszy
Śnieżka, najwyższy szczyt Karkonoszy oraz całych Sudetów, wznosi się na wysokość 1603 metrów. Znajduje się w zachodniej części Czarnego Grzbietu i jest znana z charakterystycznego Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego im. Tadeusza Hołdysa, kaplicy Św. Wawrzyńca oraz czeskiej stacji kolejki gondolowej.
Warunki na Śnieżce są wymagające – często występują mgły, chłód i huraganowe wiatry, osiągające do 280 km/h. Śnieg zalega tu od października do maja, a średnia roczna temperatura nie przekracza 0°C. Mimo trudnych warunków, Śnieżka jest popularnym celem turystycznym, z tłumami odwiedzających.
Śnieżka nie jest wulkanem, lecz składa się głównie z hornfelsów, podczas gdy inne karkonoskie szczyty zbudowane są z mniej odpornych granitów.
Praktyczne Informacje:
Śnieżka znajduje się w Karkonoskim Parku Narodowym.
Nawet latem warto zabrać ciepłe ubrania.
Na Śnieżkę można wejść z psem.
Wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego jest płatny.
Szlaki na Śnieżkę z Karpacza
Karpacz to doskonała baza wypadowa dla wszystkich, którzy chcą zdobyć Śnieżkę. Istnieje kilka szlaków prowadzących na ten najwyższy szczyt Karkonoszy, a oto kilka najciekawszych opcji. Należy pamiętać, że ostatecznie na szczyt prowadzą tylko czerwony graniczny szlak oraz żółty od strony czeskiej. Wspinaczka czerwonym szlakiem z Schroniska Górskiego „Dom Śląski” (na Równi pod Śnieżką) zajmuje około 40 minut.
Najpiękniejszy szlak na Śnieżkę z Karpacza
Czas w jedną stronę: 3 godz. 50 min
Dystans: 10.2 km – Suma podejść: 831 m
Trasa: Karpacz, Świątynia Wang – Polana (50 min, 2.1 km) – Pielgrzymy (30 min, 1.2 km) – Słonecznik (40 min, 1.2 km) – Spalona Strażnica (50 min, 3 km) – Schronisko Dom Śląski (25 min, 1.7 km) – Śnieżka (40 min, 1.1 km)
Rozpoczynamy wędrówkę przy Świątyni Wang w Karpaczu, jednym z najstarszych drewnianych kościołów w Polsce, który przybył z Norwegii w 1842 roku. Po zakupie biletów wstępu do Karkonoskiego Parku Narodowego, ruszamy w kierunku Polany. To świetne miejsce na przerwę, z widokiem na Śnieżkę.
Z Polany kierujemy się za żółtymi znacznikami w stronę. Pielgrzymy to imponująca grupa skalna, zbudowana z granitu karkonoskiego. Ich wysokość dochodzi nawet do 25 metrów i składają się z trzech większych grup oraz kilku mniejszych i pojedynczych bloków skalnych. Krótko po wojnie zwane była Zamczyskiem i po stokroć warto je ujrzeć na własne oczy. Po około 40 minutach marszu docieramy do Słonecznika – charakterystycznej formacji skalnej, znanej z widoczności z Kotliny Jeleniogórskiej oraz z nazwy związanej z południowym słońcem.
Następnie, wchodzimy na karkonoską grań, gdzie czerwony szlak prowadzi nas przez Kotły Wielki i Mały oraz do Równi pod Śnieżką, gdzie znajduje się Schronisko Dom Śląski. Ten odcinek wędrówki zajmuje mniej niż półtorej godziny, a widok na Śnieżkę towarzyszy nam przez całą trasę.
Pozostało pokonać jeszcze 200 metrów przewyższenia. W sezonie, gdy w Karkonoszach jest tłoczno, wprowadza się ruch jednostronny: na szczyt od Domu Śląskiego prowadzi czerwony szlak, a zejście odbywa się niebieską Drogą Jubileuszową (znajdziemy ją 10 minut za szczytem).
Czerwony szlak jest stromy i prowadzi zakosami, a wspinaczka spod schroniska zajmuje około 40 minut. Dla łagodniejszego podejścia można wybrać niebieską Drogę Jubileuszową, która prowadzi po północnym zboczu i pozwala dotrzeć na szczyt od wschodu w 50 minut.
Szlak na Śnieżkę przez Schronisko Samotnia
Warto wspomnieć o jednym z najbardziej urokliwych schronisk w Karkonoszach, jakim jest Samotnia. Jest to jedno z najstarszych schronisk w Polsce, położone w malowniczym Kotle Małego Stawu. Dzięki łatwemu dostępowi z Karpacza, Samotnia bywa często pełna turystów. W przeszłości organizowano tu zawody nurkowe o „Błękitną Wstęgę Samotni” oraz narciarski „Slalom Czekoladowy” nazwa po części nawiązywała do błota, w którym można było wylądować.
Nieco dalej, około 15 minut drogi, znajduje się kolejne schronisko – Strzecha Akademicka, znana z tradycji witania gości grą na rogu. To jedno z najstarszych schronisk w Karkonoszach, razem ze Schroniskiem pod Łabskim Szczytem. Po kolejnych 40 minutach marszu docieramy do Spalonej Strażnicy, gdzie niebieski szlak łączy się z czerwonym, prowadząc nas dalej do Domu Śląskiego, a stamtąd na Śnieżkę.
Szlak na Śnieżkę przez Schronisko Samotnia: Czas: 3 h 30 min, Dystans: 9 km, Suma podejść: 796 m.
Trasa: Karpacz, Świątynia Wang – Polana (50 min, 2.1 km) – Schronisko Samotnia (1 h 30 min, 4.2 km) – Strzecha Akademicka (15 min, 0.6 km) – Spalona Strażnica (40 min, 1.6 km) – Dom Śląski (28 min, 1.7 km) – Śnieżka (40 min, 1.1 km).
To bardzo podobna trasa do poprzednio opisywanej, różniąca się tylko odcinkiem między Polaną a Spaloną Strażnicą. Obie trasy często łączy się w jedną pętlę. Alternatywnie można z Polany zejść zielonym szlakiem w stronę Rozdroża Łomnickiego, kończąc wędrówkę przy Dzikim Wodospadzie w Karpaczu. Taka pętla zajmuje około 6,5 h, nie licząc przerw na podziwianie widoków. To nasz ulubiony sposób na zdobycie Śnieżki.
Doliną Pląsawy na Słonecznik i dalej ku Śnieżce
Jeśli planujesz spacer na Śnieżkę bezpośrednio z centrum Karpacza, a Kościół Wang już zwiedziłeś, zielony szlak Doliną Pląsawy może być interesującą opcją. Wędrówkę zaczynamy przy Dzikim Wodospadzie, obok dolnej stacji kolei linowej Zbyszek na Kopę. Szlak prowadzi wzdłuż potoku Pląsawa, który ma swoje źródła na zachodnich krańcach Kotła Wielkiego Stawu. Na Polanie w Karkonoszach trasa łączy się z innymi szlakami na Śnieżkę. Pamiętaj, że zielony szlak od Polany do grzbietu jest zamknięty wiosną z powodu ochrony cietrzewi.
W pozostałych okresach można dotrzeć na karkonoski grzbiet w pobliżu Słonecznika w około godzinę. Aby zobaczyć tę piękną skałę, skręć w prawo i po 300 metrach będziesz na miejscu. Śnieżka czeka po lewej stronie, a dojście na szczyt zajmie jeszcze około dwie godziny.
Czas w jedną stronę: 4 h, Dystans: 10 km, Suma podejść: 913 m.
Trasa: Karpacz, Rozdroże Łomnickie – Polana w Karkonoszach (55 min, 2 km) – Słonecznik (1 h 10 min, 2.2 km) – Spalona Strażnica (50 min, 3 km) – Schronisko Dom Śląski (25 min, 1.7 km) – Śnieżka (40 min, 1.1 km).
Najłatwiejszy szlak na Śnieżkę (wyciąg na Kopę)
Czas w jedną stronę: 1 h, Dystans: 2.3 km, Suma podejść: 247 m.
Trasa: Kopa – Schronisko Dom Śląski (20 min, 1.2 km) – Śnieżka (40 min, 1.1 km).
Najłatwiejszym szlakiem na Śnieżkę z polskiej strony jest trasa ze szczytu Kopa. Na Kopę, położoną tuż nad Karpaczem na wschodnich krańcach Śląskiego Grzbietu, można dostać się kolejką krzesełkową "Zbyszek" z Karpacza. Następnie czeka nas spokojny spacer do Domu Śląskiego czarnym szlakiem i wejście na Śnieżkę czerwonym szlakiem. Cała trasa zajmuje około godziny, z niewielkim przewyższeniem. Stromo robi się dopiero na ostatnim odcinku od schroniska.
Warto pamiętać, że kolejka na Kopę jest bardzo popularna, zwłaszcza w sezonie, i mogą tworzyć się długie kolejki. Kolejka startuje dopiero o 9:00 rano, a bilety można kupić tylko w kasach.
Jeśli chodzi o najłatwiejszy szlak transgraniczny, wyciąg gondolowy z czeskiego Pec pod Śnieżką zostawia nam jedynie 100 metrów do przejścia na szczyt.
Śnieżka z Karpacza przez Kocioł Łomniczki
Czas w jedną stronę: 3 h, Dystans: 6,6 km, Suma podejść: 793 m.
Trasa: Karpacz, Orlinek – Schronisko PTTK Nad Łomniczką (1h 10 min, 3.3 km) – Schronisko Dom Śląski (1h 10 min, 2.2 km) – Śnieżka (40 min, 1.1 km).
Najważniejsze – zimą ten szlak jest niedostępny, ponieważ Karkonoski Park Narodowy zamyka odcinek od Schroniska nad Łomniczką do Domu Śląskiego ze względu na zagrożenie lawinowe. Warto śledzić komunikaty KPN. Schronisko nad Łomniczką jest obecnie zamknięte.
Wędrówkę czerwonym szlakiem zaczynamy w Karpaczu, blisko wyciągu „Zbyszek”. W sezonie miejsc parkingowych jest tu niewiele. Po około 70 minutach leśnego spaceru docieramy do Schroniska nad Łomniczką, które, choć malowniczo położone nad brzegiem potoku Łomniczka, obecnie czeka na lepsze czasy.
Dalej szlak staje się bardziej wymagający i stromy. Wkraczamy do najgłębszego kotła polodowcowego w Karkonoszach, który rozciąga się między Równią pod Śnieżką a samą Śnieżką. Po drodze mijamy Symboliczny Cmentarz Ofiar Gór, upamiętniający około 30 osób. Po kilku zakosach, po 15 minutach, docieramy do Domu Śląskiego. Stamtąd czeka nas jeszcze 40 minut na sam szczyt Śnieżki.
Pętla na Śnieżkę z Karpacza przez Sowią Przełęcz
Czas całej trasy: 5 h 40 min, Dystans: 15,2 km, Suma podejść: 1083 m.
Trasa: Karpacz, Łomniczka – Schronisko PTTK Nad Łomniczką (1h 30 min, 3.5 km) – Schronisko Dom Śląski (1h 10 min, 2.2 km) – Śnieżka (40 min, 1.1 km) – Jelenka (55 min, 3.2 km) – Sowia Przełęcz (12 min, 0.8 km) – Karpacz, Łomniczka (1h 10 min, 4.4 km).
Ta pętla z Karpacza przez Śnieżkę jest ciekawą propozycją, która prowadzi przez kocioł Łomniczki, a powrót odbywa się przez czeskie schronisko Jelenka i Sowią Przełęcz. Wędrówkę rozpoczynamy od żółtego szlaku w Karpaczu, który prowadzi nas pod Schronisko nad Łomniczką. Dalej idziemy czerwonym szlakiem przez Dom Śląski na Śnieżkę, jak opisano wcześniej. Powrót do Karpacza odbywa się czarnym szlakiem z Sowiej Przełęczy.
Z Przełęczy Okraj do czeskiego schroniska Jelenka można dotrzeć trzema szlakami: niebieskim (1h 50 min), czerwonym (1h 30 min), lub żółtym (1h 20 min). Najbardziej malowniczy jest niebieski szlak graniczny przez Skalny Stół, choć jest on zamykany wiosną dla ochrony cietrzewi. Szlak od Jelenki w kierunku Śnieżki prowadzi przez leśne zbocza, a po 20 minutach wychodzi na grzbiet z pięknymi widokami, gdzie trasa wiedzie już przez kosówkę. Marsz z Jelenki na szczyt Śnieżki zajmuje około 1,5 godziny.
Autobus z Karpacza do Pec pod Śnieżką przez Przełęcz Okraj
Dogodnym rozwiązaniem dla planujących wędrówkę jest połączenie autobusowe między Karpaczem a Pec pod Śnieżką przez Przełęcz Okraj. Dwa razy dziennie kursują autobusy, które umożliwiają dojazd na punkt startowy i powrót do Karpacza przez Śnieżkę, bez konieczności wracania po samochód. Przejazd autobusem do Pec pod Śnieżką trwa nieco ponad godzinę, co znacznie ułatwia organizację wycieczki.
Śnieżka od czeskiej strony z miejscowości Pec pod Śnieżką
Czas całej trasy: 5 h
Dystans: 14 km
Suma podejść: 902 m
Trasa: Pec pod Sněžkou – Růžohorky (1h 35 min, 2.9 km) – Śnieżka (1h 25 min, 3.2 km) – Dom Śląski (30 min, 1.8 km) – Pec pod Sněžkou (1h 35 min, 6.1 km)
Podróż samochodem z Karpacza do malowniczo położonej miejscowości Pec pod Śnieżką zajmie około 45 minut. Na miejscu znajduje się kilka parkingów, gdzie można zostawić samochód, a opłatę można uiścić w automatach. Alternatywnie, ciekawym rozwiązaniem jest skorzystanie z komunikacji publicznej, co umożliwia rozpoczęcie wędrówki od czeskiej strony, a następnie zejście na polską stronę Karkonoszy. Cała wycieczka zajmie wtedy około 5 godzin.
Aby dostać się na Śnieżkę z Pec pod Śnieżką, można wybrać zielony szlak, a następnie przejść na żółty szlak. Dzięki temu połączeniu na szczycie znajdziemy się po około 3 godzinach. Minusem tej trasy jest to, że ostatni odcinek prowadzi w bezpośrednim sąsiedztwie kolejki gondolowej na Śnieżkę. Alternatywnie, niebieski szlak z Pec pod Śnieżką prowadzi przez malowniczą dolinę polodowcową Obří Důl i po około 2 godzinach 40 minutach dociera do Równi pod Śnieżką. Stamtąd czeka nas jeszcze 40 minut wspinaczki do Domu Śląskiego i na szczyt. Świetnym pomysłem jest połączenie obu szlaków, co pozwoli stworzyć pętlę przez Śnieżkę, lub wyjazd kolejką na szczyt i zejście niebieskim szlakiem przez Obří Důl.
Kolej gondolowa na Śnieżkę
Jeśli decydujemy się na skorzystanie z kolejki gondolowej na Śnieżkę, warto wiedzieć, że podróż odbywa się w nowoczesnych, czteroosobowych gondolach. Kolejka ma stację pośrednią, ale jeśli nie planujemy wysiąść, możemy jechać bezpośrednio na górę. Cała podróż trwa około 15 minut, a górna stacja znajduje się tuż poniżej szczytu. Ze względu na przepisy ochrony przyrody, na szczyt może wjechać maksymalnie 250 osób na godzinę, co może prowadzić do kolejek w sezonie. Ważne jest, aby pamiętać o zabraniu cieplejszej odzieży, nawet latem, ponieważ różnica wysokości oraz wietrzne warunki na Śnieżce mogą być zaskakujące. Gdy wiatr jest zbyt silny, kolejka może być zamknięta.
Copyright © 2025 Góry na wynos — Wszelkie prawa zastrzeżone.
Obsługiwane przez GoDaddy
Używamy plików cookie do analizowania ruchu w witrynie i optymalizacji Twoich wrażeń. Jeśli zaakceptujesz użycie plików cookie, Twoje dane zostaną zagregowane z danymi innych użytkowników.